Home About Us History Directors, Then and Now William H. Webster

William H. Webster

William H. Webster

William H. Webster
Director
February 23, 1978 - May 25, 1987

William H. Webster was born on March 6, 1924 in St. Louis, Missouri and received his early education in Webster Groves near St. Louis. He was awarded a Bachelor of Arts degree from Amherst College in Amherst, Massachusetts in 1947, where, in 1975, he received an Honorary Doctor of Laws degree. Judge Webster received his Juris Doctor degree from Washington University Law School, St. Louis, Missouri, in 1949. He served as a lieutenant in the United States Navy in World War II and again in the Korean War.

Judge Webster was a practicing attorney with a St. Louis law firm from 1949 to 1959, and he served as United States Attorney for the Eastern District of Missouri from 1960 to 1961. He returned to private practice in 1961. From 1964 to 1969, he was a member of the Missouri Board of Law Examiners.

In 1970, Judge Webster was appointed a Judge of the United States District Court for the Eastern District of Missouri and, in 1973, was elevated to the United States Court of Appeals for the Eighth Circuit. He resigned on February 23, 1978, to become Director of the Federal Bureau of Investigation.

During his service on the bench, Judge Webster was Chairman of the Judiciary Conference Advisory Committee on the Criminal Rules and was a member of the Ad Hoc Committee on Habeas Corpus and the Committee of Court Administration.

Judge Webster was a member of the American Bar Association; the Council of the American Law Institute; the Order of the Coif; the Missouri Bar Integrated; and the Metropolitan St. Louis Bar Association. He also served as Chairman of the Corporation, Banking and Business Law Section of the American Bar Association; and is a fellow of the American Bar Foundation.

He has received many honors from various schools, including: Washington University Alumni Citation for contributions to the field of law; the Distinguished Alumnus Award from Washington University Law School in 1977; the William Greenleaf Elliot Award from Washington University, May 1981; the Fordham Law School Louis Stein Award, October 1982; the 1986 Thomas Jefferson Award in Law from the University of Virginia; and, honorary degrees from DePauw University; William Woods College; Drury College; Washington University; Columbia College; University of Dayton School of Law; University of Notre Dame; Centre College; Dickinson School of Law; University of Miami; DePaul University; The American University; and, the John Jay College of Criminal Justice.

He is also a member of the Board of Trustees of Washington University, the University of Colorado Law School Board of Visitors, and the National Advisory Board of the American University.

Judge Webster has received other honors and awards, including: Man of the Year, 1980, by the St. Louis Globe-Democrat; the Riot Relief Fund Award in New York City; the August 1983, International Platform Association Theodore Roosevelt Award for excellence in public service; the Jefferson Award for the Greatest Public Service by an Elected or Appointed Official, June 1984; the Freedoms Foundation National Service Medal in Valley Forge, Pennsylvania, May 1985; the First Annual Patrick V. Murphy Award from the Police Foundation, Washington, D.C., for distinguished service in law enforcement; and Father of the Year for Public Service in May 1986, by the National Father’s Day Committee,

Judge Webster was elected to active membership in the National Academy of Public Administration in October 1981 and, in May 1985, became president of the Institute of Judicial Administration.

Directors, Then and Now
line

- James B. Comey, 2013-Present
- Robert S. Mueller, III, 2001-2013
- Thomas J. Pickard (acting), 2001
- Louis J. Freeh, 1993-2001
- Floyd I. Clarke (acting), 1993
- William S. Sessions, 1987-1993
- John E. Otto (acting), 1987
- William H. Webster, 1978-1987
- James B. Adams (acting), 1978
- Clarence M. Kelley, 1973-1978
- William D. Ruckelshaus (acting), 1973
- L. Patrick Gray (acting), 1972-1973
- J. Edgar Hoover, 1924-1972
- William J. Burns, 1921-1924
- William J. Flynn, 1919-1921
- William E. Allen (acting), 1919
- Alexander B. Bielaski, 1912-1919
- Stanley W. Finch, 1908-1912

‪The FBI Director:
Background on the Position‬
line
‪Since its beginning in 1908, the FBI has been led by a single individual. At first called “Chief,” this leader has been titled “Director” since the term of William Flynn (1919-1921). The FBI Director has answered directly to the attorney general since the 1920s.‬ ‪Under the Omnibus Crime Control Act and Safe Streets Act of 1968, Public Law 90-3351, the Director is appointed by the U.S. President and confirmed by the Senate. On October 15, 1976, in reaction to the extraordinary 48-year term of J. Edgar Hoover, Congress passed Public Law 94-503, limiting the FBI Director to a single term of no longer than 10 years. ‪Details